Šipkový klub Rychta TK

O vzniku týmu, jeho vývoji a „vedlejších“ aktivitách.

V hospodě Pod školou se jednoho dne objevil nový prvek – automat na elektronické šipky. Řada z nás za chvíli zjistila, že skýtá nejen zábavu za dlouhých večerů, které tam trávíme, ale probudil v nás i přirozenou soutěživost. A tak na sebe první turnaj, zatím jen v rámci hospody, nedal dlouho čekat. Velký zájem a malé prostory nás donutili přemístit automat do Hotelu Slávie, kam se nás přece jen vešlo o něco více. Začal se pomalu rodit šipkový klub. Náš předseda Vilda Čepička navštívil v Hlineckém pivovaru p. ředitele Vedru s návrhem loga a jménem klubu, jelikož bez sponzora to nejde ani u šipek. Jednání bylo úspěšné a bylo rozhodnuto. Narodil s šipkový klub s názvem ŠK RYCHTA TK, sponzorovaný právě tímto pivovarem /ŠK.=šipkový klub, Rychta = odvozeno od názvu sponzora, TK.= Trhová Kamenice/. Původně nás bylo 12, ale jak už to u každé činnosti bývá, někteří odešli, jiní zase přišli, prošli jsme vítězstvím i prohrami, navštívili, účastnili se a pořádali spousty turnajů. A protože u každého sportu se musí někde začít, přihlásil se náš tým do 3. ligy Skutečska, tím jsme se registrovali u ČAKS-AŠA, což je organizace, která sdružuje všechny registrované hráče v ČR. A abychom věděli, do čeho jdeme, uspořádali jsme 13.10.2001 seznamovací turnaj s 3.ligou. Kostky byly vrženy, vlak se rozjel. Atmosféra turnajů se nám tak zalíbila, že jsme ve spolupráci s Pivovarem Rychtář začali pořádat každoročně tzv. Rychtář Cup, což je série 10 turnajů. Odtud si kromě pohárů, jež si ti nejúspěšnější odnášejí po každém turnaji, odnese skoro každý hodnotnou cenu ještě při závěrečném finále.

První RC se konal 20.10. – 29.12.01. Vítěz kromě poháru z něj odjel na horském kole a ostatní také nepřišli zkrátka. Od té doby se turnaj koná každý rok od ledna do března. Účast je velká, přijíždějí sem i hráči z 1. ligy. Asi je lákají právě ceny, jež jsou díky sponzorům každý rok lepší. Ale není to naše jediná aktivita. Uspořádali jsme i 2 ročníky série MEGA TOUR, jejíž turnaje se pořádají po celé republice. Protože ne každý šipkám propadl jako my a rád si také zasoutěží, uspořádali jsme 6 turnajů AMATOURu. I ty se setkaly s velkou oblibou – hlavně u mladších účastníků.

Pro zpestření sezóny a na ukojení naší šipkové závislosti pořádáme ještě Vánoční turnaje 18. prosince, Turnaje dvojic a 1 ročník Rychtářské šipky, což byl turnaj jak jednotlivců, tak i dvojic.

Hlavní aktivitou klubu je však “naše“ šipková liga. Začali jsme ve 3. Skutečské lize a hned další sezónu jsme postoupili do 2. ligy. Bohužel, v půlce sezóny 2004–05 nás opustili někteří zkušení hráči, kteří si založili klub vlastní a museli být nahrazeni méně zkušenými, proto poslední sezónu hrajeme opět ve 3. lize.

V roce 2002 se naše členky rozhodly, že vstoupí do ženské ligy, zaregistrovaly si svůj ženský tým a jsou úspěšné.

V roce 2003 vybojovaly páté místo v republikové soutěži a následující rok na republikovém turnaji v Turnově obsadil ŠK RYCHTA TK – ženy 17. místo. Ženská část našeho klubu pořádá i své čistě ženské turnaje, které se příznačně jmenují slet čarodějnic. Tak bohatou činnost, jež může náš klub prožívat, nám umožňuje nejen nadšení pro tento druh sportu a atmosféra, která v našem klubu panuje, ale i díky pomoci sponzorů, hlavně několikrát zmíněnému PIVOVARU RYCHTÁŘ HLINSKO a jeho řediteli p. Vedrovi, který naši činnost zaštituje. Srdečně mu děkujeme!

Vilém Čepička